top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 685 gości oraz 0 użytkowników.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jez



TataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kiedy byłam mała mama często opowiadała nam bajki i baśnie. Kiedy byłam tylko troszeczkę starsza sama zaczęłam wymyślać i opowiadać swoje bajki mamie. Z czasem opowieści rozrastały się, z jednowątkowych przeradzały się w wielowątkowe. Często wspominam te chwile. Dlaczego? Powiecie, że to niesamowite doświadczenie rozwijające wyobraźnię i pomocne w nauce układania wypowiedzi. A ja Wam dopowiem, że takie doświadczenie zbliża ludzi. Jakaś niesamowita więź powstaje pomiędzy opowiadającym a słuchaczami. Dookoła rozpościera się atmosfera tajemniczości i nawet nie wiemy kiedy zostaniemy wciągnięci w magiczny świat opowieści.

Wspominając szczęśliwe chwile dzieciństwa natrafiłam na cudowny projekt „Opowiadacze Świata”. Grupa ludzi postanowiła ocalić baśnie od zapomnienia i nauczyć nas jak opowiadać ciekawie.

Uczą jak z pierwszymi wypowiedzianymi słowami razem przenieść się „w świat wyobraźni, świat niedosłowny, niedopowiedziany, symboliczny i razem tę opowieść przeżywać. W tym świecie spotykają się dobro i zło, prawość i nikczemność, głupota i mądrość, marzenia i obawy, nimfy i potwory, tam wszystko może się zdarzyć: to czego pragniemy i to czego się boimy… Dobrze jest tam zabrać kogoś bliskiego, do kogo mamy zaufanie. Dlatego opowieść to magiczny czas, jaki rodzice i nauczyciele mogą dać dzieciom, aby je wzmacniać. To kontakt o wiele głębszy niż czytanie bajki. Inspiracją działań podejmowanych w projekcie są bajki i baśnie z różnych kultur, opowiadane z pokolenia na pokolenie przez dziadków, rodziców, wędrownych gawędziarzy. Pochodzą one z różnych zakątków świata - dzięki nim można jednej strony przekonać się o bogactwie, jakie płynie z różnorodności kultur, z drugiej - odkrywać uniwersalność podstawowych wartości i prawd.”

 

Projekt skierowany jest do:

Dzieci i młodzieży (od 5 do 19 lat), uczestniczących w warsztatach twórczych inspirowanych opowieścią.

Rodziców, którzy chcą wykorzystać opowieści, by wspierać indywidualny rozwój dzieci.

Nauczycieli, bibliotekarzy, animatorów kultury i innych osób zainteresowanych opowieścią i bajką jako metodą pracy z dziećmi.

 

Zapraszamy na warsztaty dla dzieci:

W kolejnym etapie projektu "Opowiadacze świata" opowieści będą inspiracją do zajęć twórczych, podczas których uczestnicy poznają techniki i własnoręcznie wykonają przedmioty codziennego użytku: ręcznie tkana podkładka pod kubek, oryginalna, wełniana zakładka do książki (technika filcowania na mokro) oraz warsztat tworzenia ozdób z naturalnych materiałów z odzysku.

11 września 2011 r. – WARSZTATY TKACKIE (dywanik, podkładka pod kubek)

18 września 2011 r. – WARSZTATY „DESIGN Z ODZYSKU” (brelok, smycz, naszyjnik)

25 września 2011 r. – WARSZTATY FILCOWANIA (biżuteria z filcu)

Prowadzenie: Agnieszka Jackowiak, Agnieszka Ostrowska

Warsztaty odbywają się w niedziele w Pracowni SztukaPuka, Poznań, ul. Matejki 44/2

godz. 10.30 – 12.30 (dzieci i młodzież 12 – 15 lat),

godz. 13.00 – 15.00 (młodzież 16-19 lat)

UDZIAŁ BEZPŁATNY, wymaga jedynie zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Projekt pt. „Twórcze baśnie”

19-20 września 2011 r.

realizowany przez Stowarzyszenie „Jeden Świat” i Pracownię SztukaPuka

przy finansowym wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej

 

ZAPROSZENIE DLA NAUCZYCIELI

Głównym celem projektu jest rozwijanie umiejętności i aktywności twórczej uczniów, odkrywanie talentów i pasji.

Inspiracją do podejmowanych działań będą bajki, baśnie i opowieści z różnych kultur, opowiadane z pokolenia na pokolenie przez dziadków, rodziców, wędrownych opowiadaczy.

Do udziału w projekcie zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy chcą:

- zdobyć wiedzę i umiejętności dotyczące wykorzystania bajek i opowieści z różnych stron świata w pracy w szkole,

- wykorzystać bajki i opowieści w pracy z uczniami.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Nie zwracamy kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania.

Harmonogram:

- szkolenie pt. „Twórcze baśnie” (19-20 września 2011 r., godz. 8.30 – 16.00, Pracownia SztukaPuka),

- zajęcia z uczniami, przeprowadzone przez nauczycieli – uczestników szkolenia, w swoich szkołach (każdy uczestnik szkolenia zrealizuje co najmniej 2 zajęcia / lekcje z wykorzystaniem bajek i opowieści), we wrześniu i październiku 2011.

Program szkolenia:

- przedstawienie bajek z różnych stron świata (z wykorzystaniem różnych form przekazu – teksty, przekaz ustny, słuchowiska),

- metody pracy z bajką,

- konstruowanie zajęć z bajką: wykorzystanie aktywności twórczej do poszerzenia u uczniów wiedzy na temat ich samych, odkrycia własnych talentów, wyrażenia pasji, współpracy w grupie, sztuka refleksji.

Zasady uczestnictwa:

- w projekcie może uczestniczyć nie więcej niż 2 nauczycieli z jednej szkoły,

- uczestnicy szkolenia zobowiązują się do przeprowadzenia co najmniej dwóch zajęć, w oparciu o wybrane przez siebie bajki i opowieści, w swojej szkole (podczas lekcji, zajęć dodatkowych, itp.),

- uczestnicy projektu otrzymają certyfikaty.

Prowadzące szkolenie:

Małgorzata Swędrowska – absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów podyplomowych dot. wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz konstruowania programów kształcenia stymulujących i wspierających rozwój wzwyż. Nauczyciel w Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 STO w Poznaniu w klasach 0-3. Od 2007 r. lider zespołu nauczania zintegrowanego. Współpracuje z Pracownią SztukaPuka i Księgarnią z Bajki prowadząc spotkania literackie dla dzieci szkolnych i przedszkolnych oraz warsztaty dla dorosłych.

Aneta Cruz-Kąciak – od 1998 r. zajmuje się edukacją międzykulturową koordynując lokalne i międzynarodowe projekty w Stowarzyszeniu „Jeden Świat” i prowadząc szkolenia i warsztaty. Tłumaczka języka angielskiego i hiszpańskiego, kolekcjonerka bajek z Ameryki Łacińskiej.

Formularz zgłoszenia dostępny na stronie http://www.opowiadaczeswiata.org.pl/

 

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012