top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 556 gości oraz 1 użytkownik.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jez



TataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

 

Inscenizacja dla dzieci - Co by było, gdyby nie było pszczół?

Występują: pszczoły robotnice, pszczoły piastunki, pszczoła Królowa Matka, świta królowej, młode larwy, szerszenie, kwiaty, pszczelarz, przechodzień. Dzieci idą gęsiego tworząc półokrąg.

 

Jedno dziecko wychodzi na środek i mówi wiersz Jolanty Wybieralskiej "O pszczołach”

Na pięknej łące
pszczół jest tysiące
Latają i nektar zbierają
Po ciężkiej pracy wracają do ula
By złożyć nektar na węzie.
Gdy miód dojrzeje,
pszczelarz z rodziną
Odbierze im to, co zebrały
A w zamian da im cukru do woli
Po to, by zimę przetrwały.
I tak co roku pszczele rodziny
Od wiosny znów zaczynają
By zebrać nektar,
dać człowiekowi,
By mógł się najeść do woli.

Po recytacji wiersza wszystkie dzieci śpiewają piosenkę  Z. Wodeckiego ,, Pszczółka maja”. Po zakończeniu piosenki na scenie zostają kwiaty i motyl.

Kwiaty
kołyszą się, pochylają do przodu. kilkoro dzieci siedzi, na głowach mają duże kwiaty

Motyl
trzepie skrzydłami, wącha kwiatki …… dziecko przebrane za motyla przechadza się pomiędzy kwiatami

Pszczółka 1
Bzzzzzzz, bzzzz. Muszę jeszcze dziś nazbierać dużo słodkiego nektaru, bo nie wiem czy wiecie, ale rośliny nektarują tylko godzinę lub dwie dziennie. Kiedy pada deszcz w ogóle nie nektarują. Moja cała pszczela rodzina uwija się jak może. Motyl
A po co ci ten nektar?

Pszczółka 2
Jak to po co? Z nektaru powstaje miód. Jeżeli zbieram nektar z różnych kwiatków powstaje miód wielokwiatowy, a jeśli  z kwiatów lipy, to miód lipowy, jeżeli z kwiatów akacji, to miód akacjowy, a jesienią kwitnie gryka, nawłoć i wrzos, to zbieram nektar gryczany, nawłociowy i wrzosowy. Potem szykujemy się do zimy. Moje siostry nigdy nie wychodzą z ula. Nektar, który ja i inni im dostarczą do ula ubijają do komórek, które wykonały same z wosku. Wosk produkujemy same z naszych gruczołów. nadlatują inne pszczoły

Pszczółka 3, 4, 5
Cześć motylku, widzimy że też lubisz nektar. wszystkie trzy jednocześnie zwracają się do motylka

Motyl
Pewnie, że lubię, ale ja go nie zbieram podjadam sobie tu i tam. Wolę zwiedzać, a nie tak jak wy ciężko pracować od rana do nocy.

Pszczółka 3
Widzisz ty żyjesz sam bez rodziny, a my żyjemy wszyscy razem. Naszym domem jest ul. A w nim rządzi Matka królowa. Wszyscy jej służymy jak potrafimy najlepiej. wszystkie pszczoły z motylem przechodzą od kwiatka do kwiatka

Motyl
No coś ty, a może jeszcze powiesz, że królowa ze służbą, tak jak w prawdziwym królestwie?

Pszczółka 3
Tak jest służba. Ja też do niej należę. Mnie nazywają zbieraczką, bo zbieram nektar i przynoszę do ula. Wiesz są u nas jeszcze robotnice, to one ubijają nektar do komórek.

Motyl
I jeszcze kto? na scenie pojawiają się dzieci najmniejsze, ubrane na biało, (jak larwy). Na głowach mają czepki, pod szyją śliniaczki i w ustach smoczki.

Pszczółka 4
Jeszcze są nianie, które opiekują się larwami i małymi pszczółkami oraz damy dworu, które ciągle towarzyszą matce królowej i sprawdzają naszą pracę. Są pszczoły, których zadaniem jest dostarczanie wody do ula, inne robotnice zajmują się wyłącznie wietrzeniem pomieszczeń i dbają o temperaturę zarówno w lecie jak i w zimie. Królowa ze swoją świtą przechadza się. Obserwuje pracę pszczół opiekunek, robotnic itd.

Motyl
Dlaczego tak ważna jest temperatura?

Pszczółka 4 Widzisz czasami w lecie na dworze jest bardzo gorąco, a w zimie bardzo zimno. W naszym ulu zawsze musi być tylko 37 stopni. Jak jest gorąco nasze siostry machają skrzydełkami tak, jak wentylator, aby schłodzić powietrze w ulu. Natomiast jak jest bardzo zimno wszyscy zbijamy się w kulkę i kto z nas zmarznie to wchodzi do środka kulki i tak na zmianę. A ubity miód w komórkach jest wtedy bardzo potrzebny do przeżycia. W rodzinie człowieka też robi się zapasy na zimę.

Motyl A jakie?

Pszczółka 1 Zapytaj dzieci

Motyl Czy wasi rodzice lub dziadkowie robią zapasy na zimę? zwraca się do publiczności

Pszczółka 1 Widzisz, mówiłam prawdę. Są jeszcze pszczoły, których zadaniem jest pilnowanie domu. Siedzą one przy wejściu i pilnują. Jak pojawi się inny owad np.: osa lub szerszeń od razu atakują swoimi żądłami. Nasze rycerki mają warty i w dzień i w nocy. Są bardzo odważne, oddają życie dla swojej rodziny.

Motyl Jak to oddają życie?

Pszczółka 1 Właśnie tak. Nasze ciało składa się z głowy, na której znajdują się czółka, mamy długi języczek, żeby lepiej nam było wybierać nektar z kwiatów. Potem jest odwłok ze skrzydłami i nóżkami, a na jego końcu żądło. Jeżeli się bronimy wbijamy żądło i wpuszczamy jad, ale wyrywamy sobie część odwłoku i giniemy.

Motyl To bardzo smutne. To, dlaczego u was nie ma rycerzy?

Pszczółka 2 U nas rycerzami są samice. Samce, które nazwane są trutniami zjadają to, co my zbierzemy, nie pomagają nam w walkach. Dwie pszczoły stają przed wszystkimi pszczołami na straży z włóczniami w dłoniach. Rozpoczyna się atak dwóch szerszeni. Zaatakowane pszczoły upadają na ziemię.

Motyl A mogę zapytać ile żyjecie?

Pszczółka 3 My robotnice żyjemy tylko 21 dni, czasami uda nam się przeżyć 30 dni, samce, czyli trutnie żyją 35 dni. Najdłużej, bo aż 7 lat żyje nasza matka królowa.

Motyl Czy macie tylko jedną królową?

Pszczółka 1 W każdym ulu jest królowa, ale gdy rządzi źle opuszczamy ją i wybieramy nową. Zabieramy wtedy wszystko z ula, to znaczy każdą kropelkę miodu i pyłek. Szukamy nowego miejsca. Czasami znajdziemy stary pusty ul, lub opuszczoną dziuplę. Kiedy uciekamy chronimy naszą nową królową, aby nic złego się jej nie stało. Ludzie nazywają to zjawisko rójką.

Pszczółka 1 Dzwonią wtedy po straż, bo jesteśmy wszystkie zawieszone na drzewie, albo na ścianie budynku, ale dopóki nikt nas nie ruszy nie jesteśmy groźne. Nasze zwiadowczynie lecą pierwsze i szukają miejsca, gdzie możemy zamieszkać na stałe. Tu na drzewie tylko odpoczywamy, bo jesteśmy zmęczone, przecież uciekając od pierwszej królowej zabrałyśmy cały miód i pyłek. Pięć pszczółek łapie się za biodra i kołysze

Motyl A co jeszcze zbieracie oprócz miodu?

Pszczółka 3 Podczas zapylania roślin zbieramy pyłek z kwiatów. Jest on bardzo pożywny. Zawiera wiele witamin i białko tak potrzebne do życia. Kiedy przynosimy go do ula, nasze siostry odbierają pyłek od nas i ubijają w komórkach. Wtedy taki ubity pyłek nazywamy pierzgą. Z pyłku również robimy zapasy na zimę. Ludziom pomaga on na cukrzycę, anemię i odporność.

Motyl To, co jeszcze zbieracie?

Pszczółka 3 Propolis, czyli kit

Motyl A co to takiego?

Pszczółka 3 To żywica z różnych pączków drzew i krzewów.

Motyl A do czego to wam służy?

Pszczółka 4 Wyobraź sobie, że do wielu rzeczy. Kiedy jest zimno kitujemy dziurki w ulach, aby nie dmuchało nam zimno. Albo, kiedy wpadnie do naszego ula inny owad to też go zakitujemy. Ludzie w domach myją często ręce przed każdym posiłkiem, a my siadamy, co chwilę na innej roślinie i aby nie przynieść zarazków i nie zarazić naszej rodziny przylepiamy propolis przy wejściu do ula i tworzymy ścieżkę, po której wchodzą inne pszczoły. Propolis jest jak silny antybiotyk oczyszcza bakterie, które mogłyśmy przynieść z łąki.

Motyl Antybiotyk to dla ludzi lekarstwo.

Pszczółka 2 Gdyby ludzie o nas więcej wiedzieli z pewnością zamiast tabletek stosowaliby propolis na: gorączkę, anginę, grypę, oparzenia a nawet na gruźlicę. W aptece już od dawna można kupić puder lub tabletki wyprodukowane na bazie naszych produktów.

Motyl A jak zachowują się ludzie na wasz widok?

Pszczółka 1 Krzyczą, uciekają, machają rękami, a my tylko chcemy odpocząć po długim locie zanim dotrzemy do ula. Siadamy na kwiatki, liście, ale czasami zdarza się, że na człowieka, a człowiek nas odgania i wtedy się bronimy i żądlimy. Przechodzień wychodzi na środek i broni się przed atakiem pszczoły
Motyl Wiem, wiem, czym to się kończy, mówiłaś o tym wcześniej.
Motyl A czy oprócz królowej jest ktoś, kto się wami zajmuje?
Pszczółka 3 Oczywiście opiekuje się i pomaga nam pszczelarz. My znamy jego zapach i może on nawet otwierać nasz ul.
Motyl A jak pomaga wam pszczelarz?
Pszczółka 4 No widzisz każda roślina kwitnie w innym okresie. Najwięcej kwiatów kwitnie w maju na łące, w sadach, i na polach. Wtedy też kwitnie rzepak. Gdyby pszczelarz nas nie przewiózł w inne miejsce nie mogłybyśmy zebrać innego nektaru. A jeżeli w czerwcu przewiezie nas do lasu zbierzemy nektar z akacji w lipcu nazbieramy nektaru z lipy. Później z gryki i wrzosu. Nasze ule muszą być blisko pożytku, bo my jesteśmy małe i nie możemy z kropelką nektaru lecieć daleko. Jest nam ciężko. Czym jesteśmy dalej od ula, to mniej przyniesiemy. Zanim dotrzemy trochę zjemy on daje nam energię. dziecko w stroju pszczelarza gestami wykonuje pracę przy ulach, przenosi je otwiera, przewozi na inne miejsce …
Motyl A co byłoby, gdyby was nie było?
Pszczółka 1 Oj to straszne nawet nie chcę o tym myśleć. To dzięki naszemu zapyleniu roślin możemy podziwiać kwitnące sady, łąki i pola. Gdyby nie my, na świecie nie byłoby owoców, zbóż i innych roślin jadalnych.
Motyl Bardzo dużo się od ciebie dowiedziałem. Wiem, że jesteście pracowite, walczycie o swoją rodzinę i ludzie powinni brać z was przykład.
Pszczółki Wracamy do ula
Motyl Do zobaczenia

ponownie wszystkie dzieci śpiewają piosenkę Z. Wodeckiego ,, Pszczółka maja”, ale tym razem wszystkie dzieci fruwają po scenie radośnie śpiewając

Autor scenariusza: Jolanta Wybieralska

 

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012