top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 396 gości oraz 0 użytkowników.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jez


© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bajka dla dzieci - Głupiec góry przenosi

Yugong był już po dziewięćdziesiątce, kiedy postanowił zrobić wreszcie porządek z tymi dwiema kłopotliwymi górami. Góra Taixing i góra Wangwu stały mu na drodze do Yuzhou i za każdym razem, kiedy się tam wybierał, musiał nadkładać spory szmat drogi, obchodząc je dookoła.

 

Starzec zwołał więc rodzinę i oznajmił swoje zamiary:
– Zrównam te dwie góry z powierzchnią ziemi! Wreszcie będziemy mieli prostą i wygodną drogę do Yuzhou!
– Co takiego? – prychnęła jego żona. – Jesteś tak słaby, że nawet małego kopczyka ziemi nie dasz rady przenieść! Poza tym co zrobić z tymi wszystkimi kamieniami i piachem?
– Wyrzucić do Zatoki Pohaj! – odparli chórem pozostali członkowie rodziny, ewidentnie zarażeni entuzjazmem starca, po czym ochoczo wzięli się do roboty.
Minęło lato, skończyła się jesień i nadeszła zima. Synowie i wnukowie Yugonga pracowali wytrwale. Łupali skały i rozkopywali ziemię. Potem trzeba było zacząć wywozić gruz. Droga Yugonga do Zatoki Pohaj i z powrotem trwała cały rok! Gdzieś nad rzeką Huang He starzec napotkał pewnego słynącego na całą tamtejszą okolicę mędrca. Dowiedziawszy się o przedsięwzięciu Yugonga, mędrzec nie mógł nadziwić się jego głupocie…
– Przenosisz góry, mój przyjacielu? Ha, ha, ha… Czy ty się aby dobrze czujesz? Zastanów się: młody to ty już nie jesteś, sił ci ubywa z każdym dniem, jak ty to sobie w ogóle wyobrażasz?
– Jesteś zbyt pewny swej mądrości, żeby to zrozumieć – westchnął Yugong. – Nawet kiedy ja umrę, pozostaną przecież moje dzieci, a potem ich dzieci, dzieci ich dzieci i tak dalej, w nieskończoność. A góry przecież nie urosną! Prędzej czy później zrównamy je z ziemią! – Mędrca zatkało i nie umiał wydusić ani słowa.
Kiedy bogowie-strażnicy obu gór zorientowali się, jak bardzo zdeterminowany jest Yugong i jego rodzina, przestraszeni natychmiast donieśli o całej sprawie Niebiańskiemu Cesarzowi. Ten jednak osłupiał nie z przerażenia, ale z podziwu. Postanowił więc pomóc Yugongowi i nakazał bogom... po prostu usunąć obie góry, a ci natychmiast posłusznie wykonali jego polecenie.
I problem z głowy! :-D

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012