top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 302 gości oraz 0 użytkowników.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jezTataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Czytając książkę, oglądając przedstawienie czy słuchając bajek często zatracamy się w fabule, marzymy by choć na chwilę stać się bohaterem opowieści. Porywa nas atmosfera stworzona przez reżysera, aktorów, scenarzystów, scenografa i dźwiękowców. Przez moment jesteśmy Anią z Zielonego Wzgórza, Tomkiem Sawyerem, piratem poszukującym ukrytych skarbów czy księżniczką ratowaną przez księcia. Wielu ludzi pracuje na to by zabrać nas w ten magiczny świat pełen starych prawd ukazujący nam opowieści z morałem uczących i bawiących zarazem.
Dziś, specjalnie dla Was, mam coś specjalnego: wywiady z aktorami grającymi w Teatrze Druga Strefa. Możecie ich spotkać na deskach teatru między innymi w przedstawieniu „Bajki Jeana de La Fontaine'a”. Dowiecie się czy warto być aktorem i poznacie zabawne sytuacje które im się zdarzyły w związku z wykonywanym zawodem. 


Poznajcie zatem Halinę Chrobak*:

Halina Chrobak

i Adama Biernata*:

Adam Biernat


Bajkownia: Czy macie doświadczenie w graniu w spektaklach dla Dzieci?
Halina Chrobak: Grałam w spektaklach dla dzieci, ale głównie kojarzona jestem z głosem Smerfetki, którą dubbinguję od początku.
Adam Biernat: Ja zagrałem sporo bajek, bardzo się cieszę, przednia zabawa.

Jakie macie wrażenia po spektaklach gdzie na widowni są dzieci?
H. CH. To strasznie ciężka praca, by dzieci zainteresować na tyle, żeby potrafiły się skupić.
A. B. Bajka jest bardzo trudną formą - musi być kolorowa, mieć dużo zmian. Mam takie wrażenie, że te bajki są bardzo ważne. Ja bardzo się cieszę, gdy dzieci reagują w najmniej oczekiwanym momencie.

Wiele dzieci marzy o karierze aktora. Możecie im powiedzieć dlaczego warto zostać aktorem?
A. B. Najpiękniejsze jest to, że na przykład rano mogę zagrać bajkę dla dzieci, a później być normalnym człowiekiem a wieczorem grać klasycznie. Dla mnie jest bardzo ważne, że mogę wcielać się w wiele ról. Piękny jest etap prób, który jest etapem poszukiwań. Gdy gram spektakle to każdy z nich jest inny, mimo że gram go po raz setny, jest w nim coś innego - to jest fascynujące.
H. Ch. Dla mnie jest to piękny zawód, ponieważ służy ludziom, chcemy pokazać ludziom problemy z drugiej perspektywy, chcemy ich wzruszać i śmieszyć. Chcemy, żeby czuli się lepszymi ludźmi, by otwierali jakieś wewnętrzne zamki; żeby pomóc ludziom wyjść z zaułków życiowych. To jest wspaniały moment - kiedy jestem na scenie i kiedy z niej schodzę -  jestem zupełnie innym człowiekiem i marzę żeby znowu na niej stanąć.
A. B. Ten zawód nauczył mnie dystansu do życia, inaczej na nie patrzę. Jest sztuka tragiczna, bajka, piosenka, komedia i najlepiej byłoby, gdyby w każdej sztuce było czegoś po trochu, co stwarza bardzo fajną całość i widzowie wychodzą z teatru z niedosytem i wielkim znakiem zapytania. Tak jak z bajki wynika morał, po każdym spektaklu powinna pojawić się zaduma i zamyślenie.
H. Ch: Piękne jeszcze, jest to, że w każdym innym zawodzie wszyscy mogą ponarzekać, że tyle się napracowałem, boli mnie to... a aktor przychodzi na próbę spektakl i nic go nie boli, zawsze gotowy do pracy. Ponieważ aktorzy wiedzą jedno - mają szczęści, że mogą być aktorami.
Kiedyś byłam z synem w cyrku. Wysoko po linie szła kobieta przebrana za baletnicę, za mną siedziała jakaś Pani z dzieckiem i powiedziała ,, Ale jej pończocha się marszczy”. Chciałabym żeby ta Pani weszła na linę i tak pięknie przeszła.
A. B. Cieszę się z tego, że miałem okazje słyszeć widzów tuż po spektaklu, kiedy są na gorąco, i jak kto wygląda na żywo. Grałem kiedyś wilka w bajce i po spektaklu po garderobach biegał chłopiec i szukał wilka, powiedziałem mu że to ja grałem wilka on powiedział, że to nie możliwe bo na scenie widział prawdziwego wilka i gdzie on jest. On szukał postaci wilka.
H. Ch. Jak wyszły „Smerfy” to ja jeżdżąc z koncertami po żłobkach, przedszkolach, szkołach spotkałam chłopca który powiedział ,,Ale Ty to Jesteś udana Smerfetka, Smerfetka jest malutka, ma czapeczkę, białą sukienkę a poza tym widziałem ją pod muchomorem - a Ciebie nie widzę.”

Macie radę dla młodych widzów którzy marzą o tym żeby stanąć na deskach teatr?
H. Ch. Trzeba ten zawód kochać ze względu na wszystko, trzeba mieć zdrowie, umiłowanie sztuki, literatury.


Czy zdarzyło się wam kiedyś być rozpoznanym na ulicy jako bohater sztuki?
A. B. Tak, miałem taką sytuację. Gdy pracowałem w jednym z Teatrów, chodziliśmy do kawiarni obok teatru, tuż po spektaklu. Często padał na mnie wzrok widzów, którzy widzieli mnie tego dnia na scenie. Rozpoznawali mnie po roli, którą grałem przed chwilą. Takie sytuacje są bardzo przyjemne chodź zdarzają się też przykre.
H. Ch. Ja przykrych nie doświadczyłam  raczej zabawne. Jak grałam w reklamie bardzo popularnego mydełka i idąc ulicą na Nowym Świecie, ludzie się przyglądali i mówili o idzie Pani mydło. Jak pojawiam się w serialach to zawsze Panie w sklepie to wiedzą. Jedna z młodych Pań kiedyś mi powiedziała ,, Widziałam Panią wczoraj, Pani jest taka miła a grała Pani taką jędzę”.


Czy możecie opowiedzieć mi jeszcze historię związaną z Teatrem i dziećmi która utkwiła Wam w pamięci?
A. B. Gdy grałem w bajce ,,O, dwóch takich co ukradli księżyc” - ja grałem tego normalniejszego brata. W drugim akcie, kiedy bracia zgubili księżyc, mają do siebie pretensje i zaczyna się kłótnia. W pewnym momencie pada tam taki tekst ,, Odczep się ode mnie” na co z widowni nastąpiła szybka odpowiedź ,, Sam się odczep”.
H. Ch. Na widowni Balladyny siedział około 14 letnia dziewczynka po spektaklu strasznie płakała i mówiła niemożliwe, żeby ta Balladyna była taka zła.
Aktorom dziękujemy bardzo za rozmowę a Was zapraszamy na spotkanie z teatrem i aktorami na spektaklu  „Bajki Jeana de La Fontaine'a” oraz na warsztaty teatralne.

 

* Najedź kursorem na zdjęcie by poznać bliżej aktora.

 

27.03. (wtorek), godz. 17:30 w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru (przewodnicy – Emilia Krakowska i Sylwester Biraga oprowadzą dzieci i ich rodziców po Teatrze Druga Strefa, a następnie wystawiony zostanie spektakl „Bajki Jeana de la Fontaine'a”)
14.04. (sobota), godz.: 15:00 i 17:30
21.04 (sobota), godz. o 15:00 i 17:30

Teatr Druga Strefa - Sala Serwis,
ul. Magazynowa 14A 02-652 Warszawa (mapa)
tel. 224 658 828
Informacje na www.teatrdrugastrefa.pl

Teatr dla dzieci i dorosłych - Teatr Druga Strefa

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012