top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 364 gości oraz 2 użytkowników.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jezTataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

XVII-wieczny klasycystyczny francuski poeta Jean de La Fontaine napisał ok. 250 bajek. Sylwester Biraga - reżyser spektaklu „BAJKI” w Teatrze Druga Strefa - wybrał spośród nich jedenaście. Wybór był bardzo trudny, ale wynikiem jest przedstawienie dla wszystkich od lat 7 do 107. Wśród nich są tak znane utwory jak "Czapla, ryby i rak", "Zając i żaba", "Lis i kozioł", "Niedźwiedź i dwaj strzelcy", „Konik polny i mrówka”.

 

Bajki Jeana de La Fontaine

 


La Fontaine to pisarz, którego nazwisko jest dobrze znane, ale mało kto kojarzy jego twórczość. Z przykrością muszę stwierdzić, że od czasu realizacji telewizyjnej sprzed wielu lat, nie pamiętam innych wystawień bajek La Fontaine'a. Tymczasem są mądre, dowcipne, w sposób ciągle aktualny opowiadają o świecie, pokazują nasze przywary i zalety. Napisane są językiem, który powoli odchodzi w zapomnienie. Na język polski tłumaczyli je najwybitniejsi poeci, tacy jak Adam Mickiewicz i Ignacy Krasicki - powiedział reżyser przedstawienia. Piękny język bajek La Fontaine'a we współczesnym, zabieganym świecie jest na co dzień zapomniany. Teatr jest takim miejscem, gdzie można przybliżyć  twórczość tego niesamowitego pisarza młodym widzom – zauważył Biraga. Częściowo wybrałem bajki te najbardziej znane i popularne, które pamiętam z dzieciństwa, gdy jeszcze część z nich omawiano w szkole na lekcjach języka polskiego. Oczywiście wybrałem te bajki, które są ciekawe dla aktorów i dla mnie przy pracy nad tym spektaklem i takie, które da się zainscenizować, nie do końca wykorzystując oczywiste środki teatralne.

W przedstawieniu występują Adam Biernat i Halina Chrobak. Każda bajka w ich interpretacji jest jednocześnie pokazem różnych rodzajów gry aktorskiej i różnych form teatralnych - jak opera, teatr lalek. Jak powiedziała Halina Chrobak: To bardzo intensywna praca, by dzieci zainteresować na tyle, żeby potrafiły się skupić, stąd też zaczerpnęliśmy pomysł na zróżnicowanie form przekazu. Adam Biernat zauważa: Bajka jest bardzo trudną formą - musi być kolorowa, zawierać dużo zmian. Krótkie formy, jest to duże wyzwanie zarówno dla aktorów, jak i dla reżysera. Wszystkie osoby pracujące nad spektaklem zgodnie przyznają, że dziecko jest najtrudniejszym i najbardziej krytycznym widzem, który wyłapie każdy fałsz i każde kłamstwo na scenie. Dziecka nie da się w żaden sposób oszukać - trzeba je po prostu zachęcić do oglądania spektaklu.

Po każdym spektaklu młodzi widzowie są zapraszani na specjalne warsztaty teatralne. Podczas nich uczą się, jak interpretować tekst, zamieniać zwykłe przedmioty w rekwizyty teatralne. Pracują z bajkami La Fontaine'a tak, by na końcu sami wystąpić z nimi na scenie. Będziemy pokazywać młodym ludziom, że mogą wejść do magicznego świata, jakim jest teatr i że niekoniecznie to pudełko w salonie ze szklanym ekranem, w którym poruszają się obrazki, ma skupiać całą rodzinę. Czas wrócić do ,,archaicznych” zabaw i spędzać czas aktywnie, a nie tylko patrzeć ślepo w telewizor czy komputer - powiedział reżyser „Bajek”.

Reżyseria i scenografia: Sylwester Biraga
Autor: Jean de La Fontaine
Muzyka: Marek Żurawski
Kostiumy: Sylwester Krupiński
Występują: Halina Chrobak, Adam Biernat
premiera: 24.03.2012 r.
spektakle:
14.04 (sobota), godz. 15.00 i 17:30
21.04 (sobota), godz. 15.00 i 17:30
12.05 (sobota), godz. 17:30
19.05 (sobota), godz. 17:30
26.05 (sobota), godz. 17:30

Teatr Druga Strefa - Sala Serwis,
ul. Magazynowa 14A 02-652 Warszawa (mapa)
cena biletu: 49 zł
Po rezerwację i zakup biletów zapraszamy do bileterii: http://www.teatrdrugastrefa.pl/bileteria.html
KASA czynna od wtorku do piątku w godzinach 14.00 - 18.00
oraz zawsze na godzinę przed spektaklem (224 658 828)
Informacje na www.teatrdrugastrefa.pl
Facebookowy fanpage Teatru Druga Strefa

 

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012