top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 423 gości oraz 0 użytkowników.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jezTataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bajka do czytania i do słuchania - Bajka o Kruku - dla dużych dzieci

Nie tak dawno temu, w pewnym gęstym lesie, stary Puchacz – Lasu Król postanowił zmobilizować do twórczej pracy swoich poddanych. Zrobił zebranie, na którym rzekł:
- Jest tu wielu znakomitych, zdolnych Twórców, są i tacy, którzy mogliby się od nich uczyć i rozwijać talent. Dlatego proponuję, aby każde z was na następny piątek przyniosło jakieś dzieło rąk własnych. Poddamy je pod głosowanie i najlepsze opublikujemy w naszej leśnej gazecie.


- O tak! Tak, tak! - przytaknęły zgodnie zwierzęta.
- Jest wśród nas Mądry Kruk. Będzie sędzią i nauczycielem.
- O tak! Tak, tak!
Kruk jest mądry – wie o tym każde zwierzę, więc licząc na jego wiedzę, każdy zajął się tym, co najlepiej w swoim przekonaniu potrafił.

Przyszedł Piątek Pierwszy. Zgłosiło się niewielu Twórców – głównie ci, którzy jakieś wykształcenie w dziedzinach sztuki mieli. Prace poddano ogólnej krytyce i przystąpiono do głosowania. Wszystkie prace okazały się mniej więcej na jednakowym poziomie i żadna z nich nie wybijała się ponad pozostałe.
- Zbyt mało nas – pokręcił głową Puchacz. – Trzeba zachęcić innych, niech uwierzą w swoje talenty, niech tworzą, no i niech uczestniczą w głosowaniu. Zaprośmy też dzieci – wszak dzieci, jak wiadomo – głosu, podobnie jak ryby, nie mają, ale może uda się jakieś zdolne dzieciaki na dobrą drogę wciągnąć.
- Tak, tak! - odparł zwierzęcy chór.
Kruk natomiast z niezadowoleniem pokręcił łebkiem, myśląc: „Jak to tak? Ja, wielki literat, mam publikować moje Dzieła otoczone jakimiś nieudolnymi pracami?”
Ale, że nie miał pomysłu, jak ściągnąć do udziału w konkursie równych sobie Twórców, z niechęcią przystał na tę propozycję Króla.

Przyszedł Piątek drugi. Polana wypełniła się po brzegi artystami. Tymi, którym się zdawało, że będą kiedyś artystami, jak i tymi, którym się zdawało, że już są. Przybyły też dzieci, by „nasiąkać za młodu”.
Przedstawiono prace i przystąpiono do głosowania. Zrozpaczony Kruk, reagował dość głośnym protestem na prace, które nijak nie trafiały w jego dobry gust. Rwał pióra i wrzeszczał:
- Veto! Nie pozwalam!To nie tak! Nie, nie, nie!
- Kruk ma rację, mądry przecież, mylić się nie może – rozległy się szepty wkoło.
- Zrobię porządek! - wrzeszczał Kruk. – Oddzielę ziarno od plew! To śmiech! Farsa! Kpina! Żart! To bezguście, beztalencie! Nie chcę tak!
- No tak! No tak! Mądry Kruk, rację ma!
- Anuluję głosowanie! Za tydzień, o wcześniejszej porze zwołuję zebranie! Podzielimy się!
- O tak! Tak tak! Trzeba zaprowadzić ład!
Rozeszły się zwierzęta do domów i zaczęły prace nad kolejnymi dziełami, nie wiedząc co szykuje Kruk. Ten tymczasem dopracowywał plan.

W Piątek Trzeci polana zapełniła się już koło godziny trzynastej. Wszyscy byli ciekawi, jaki to mądry plan wymyślił Mądry Kruk. Ten zaś rzecze tak:
- Mam czapeczki dla każdego z was. Czapeczki są czarne i czerwone. Czerwone dam Profesjonalistom, oni tez dostaną czerwony atrament, by na białych karteczkach stawiać czerwone kropeczki. Czerwone kropeczki są cenne! Pozostali, zwani dalej Amatorami (czytaj: Bezguściami), niech włożą czarne czapeczki, niech do ręki wezmą czarny atrament i... czarne karteczki!
- Kruk jest mądry! Och i ach! Tak tak!
Wygłosiwszy tę "prawdę jedyną", Kruk przystąpił do mianowania Profesjonalistów. Rozdał siedem czapeczek i... na tym koniec.
- Eh, jak mało Nas – podsumował ze smutkiem.
Pozostałe zwierzęta ochoczo włożyły czarne czapeczki i przystąpiono do omawiania i oceniania prac. Amatorzy z radością stawiali swoje czarne kropeczki na czarnych karteczkach, nie zważając, że  znikały. Ale wszyscy nareszcie mogli się wypowiedzieć bez obawy, że zburzą Krucze poczucie estetyki.
Głosowanie dobiegło końca i, jak można było przewidzieć pracami, które zebrały najwięcej widocznych głosów były prace Profesjonalistów. Ich białe karteczki pokrywały czerwone i czarne kropeczki. Wilk był syty i owca cała, a Mądry Kruk dumny jak paw.
Przetestowawszy niezawodność tego systemu Kruk postanowił, że w ostatni piątek tego miesiąca przedstawi swoje Dzieło, nad którym tyle czasu mozolnie pracował.

Nadszedł Piątek Czwarty. Polana jakby mniej zatłoczona – widać nie wszyscy Amatorzy pogodzili się z własnymi niedoskonałościami. Jako ostatni przybył Kruk. Cierpliwie odczekał, aż każde ze zwierząt pochwali się własną pracą, po czym zaczął czytać swoje doskonałe dzieło.
Zapadła cisza, wszyscy w skupieniu wyłapywali każde słowo, chłonąc je i próbując zapamiętać. Profesjonaliści kiwali głowami, a wśród szczerze zachwyconych Amatorów dało się słyszeć:
- O tak! Jakie to piękne! Cudo! Miód!
Po wysłuchaniu do końca, przystąpiono do głosowania. Ponieważ Kruk wywarł największe wrażenie na każdym - nie dziwota, że jego karteczka pokryła się kropeczkami czarnymi i czerwonymi niemal po brzegi. Gdzieniegdzie tylko prześwitywał biały skrawek papieru. Dumny i szczęśliwy Kruk niemal lewitował z zachwytu nad sobą, gdy... dał się słyszeć jakiś skrzeczący głos.
To Bezoka Sroka ośmieliła się odezwać w te słowy:
- Pomyśl Kruku, czy tego chciałeś.
- Czego?
- Czy takie jest twoje zdanie o twojej pracy?
- No przecież ta praca jest doskonała!
- Czyżby?
- No przecież... Ach!
- Tak tak! Przecież większość kropeczek jest czarna. A kimże są posiadacze czarnych czapeczek?
- No Amatorami...
- I...?
- I Bezguściami...
- Więc...?
- Porażka!
- Tak tak! Kto mieczem wojuje od miecza ginie! - zakończyła Bezoka Sroka.

Od tej pory Kruk, jako jedyny spośród Profesjonalistów, miał zamiast białej karteczki – czarną karteczkę, by nie widzieć głosów tych, którzy przez niego do Bezguści zakwalifikowani, jakimś sposobem zechcieli postawić pod jego dziełem swoją czarną kropeczkę.
A powiadają, że kruk krukowi oka nie wykole...

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012