top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 265 gości oraz 1 użytkownik.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jezTataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Bajka dla dzieci - Bajka o dwóch chytrych pajączkach

W pewnym domu, gdzieś na stryszku, było całe mnóstwo różnych zapomnianych rzeczy. Mały czerwony konik na biegunach, pięć porcelanowych lalek w słomkowych kapeluszach, pluszowy miś z naderwanym uchem i samochód wyścigowy na baterie. Był helikopter ze złamanym śmigłem, klocki i rower na trzech kółkach, łyżwy, zapuszczone akwarium, wielka sterta starych książek i nie wiadomo co jeszcze, poupychane byle jak po kątach.


Pośród tych wszystkich skarbów, za wielkim zielonym fotelem zadomowił się mały pajączek. Nic w tym dziwnego. Jak by nie było, pajączki na stryszku czują się jak rybki w wodzie. A zwłaszcza lubią przesiadywać za zielonymi fotelami, gdzie nikt ich nie widzi i nikt im nie przeszkadza.

Bo wielkie fotele mają to do siebie, że zasłaniają wszystko, co się da i łatwo się za nimi schować. Ale jak już się ktoś za nimi chowa, to potem niech się ten ktoś nie dziwi, że go inny ktoś nie może tam znaleźć. A tak właśnie było z pajączkiem, który najpierw schował się za fotelem, a potem dziwił się strasznie, że żadna mucha tam nie zagląda. Rzecz jasna muchy pajączka wcale nie szukały, bo i po co? Każda mądra mucha wie, że to dość ryzykowna sprawa i z pajączkami wolą się nie zadawać.
Minął jeden dzień, minął i drugi, aż w końcu pajączek zrobił się naprawdę głodny. I kiedy tak siedział wciąż za zielonym fotelem, ni stąd ni zowąd zaczęło mu burczeć w brzuchu. I pewnie burczało by mu tak jeszcze przez kilka dobrych dni, gdyby nagle nie wpadła mu do głowy pewna odkrywcza myśl.
- Zdaje mi się – rzekł sam do siebie z powagą – że nic tu raczej nie złowię.
- Co racja, to racja! – usłyszał w odpowiedzi.
Bo nagle okazało się, że za nogą od fotela siedzi drugi – równie głodny – pająk, któremu też już zdrowo zaczęło burczeć w brzuchu.
- Trzeba to sobie jasno powiedzieć – rzekł ten drugi – że nie najlepiej się usadowiliśmy.
Pajączki miały absolutną słuszność, bo mimo iż za fotelem było ciasno i miło, to nijak nie dało się tam rozwiesić pajęczyny i zapolować na najmniejszą choćby muszkę. Na całe szczęście zaraz po tej odkrywczej myśli wpadł pajączkowi do głowy absolutnie doskonały pomysł.
- Wiem! – rzekł z zapałem. – W takim razie przenieśmy się pod okno i tam rozwieśmy nasze sieci. Muchy najbardziej lubią wlatywać i wylatywać, więc na pewno wkrótce jakaś mucha nam się tam nawinie.
- I mnie się tak zdaje – rzekł drugi pajączek – a co myślisz o tym, żebyśmy razem utkali tak wielką pajęczynę, jakiej nikt nigdy nie widział? – zaproponował.
- Ale czy to aby na pewno dobry pomysł? – zastanawiał się pierwszy pajączek.
- Ależ oczywiście – zapewniał go ten drugi – bo widzisz… jeśli ty rozwiesisz swoją pajęczynę, a ja swoją, wtedy złapiemy zaledwie po kilka muszek, a jeśli zrobimy największą na świecie pajęczynę, wtedy żadna mucha się przez nią nie prześlizgnie.
- I będą ich setki w naszej sieci!! – wykrzyknęły chytre pajączki, zacierając łapki na samą myśl o tak obfitych łowach.
I tak od słowa do słowa, od słowa do czynu, przeniosły się czym prędzej pod okienko i zaczęły pleść swą wielką sieć. Najpierw ostrożnie przewiesiły pierwszą nić od sufitu aż po samą podłogę. Potem drugą od ściany do ściany i kolejne już na skos. Jedna, druga, trzecia, czwarta, z góry na dół, z dołu wzwyż – uwijały się pajączki z zapałem, by wcielić w życie swój chytry plan. I tak się zajęły swoją pracą, że nawet nie spostrzegły, jak wszędobylskie muszki przestały już wlatywać i wylatywać przez lufcik, lecz przysiadły zaciekawione na parapecie i czekały tam cierpliwie na obrót spraw. A sprawy zaczęły się obracać dość niespodziewanie i wcale nie zgodnie z chytrym planem pajączków.
Bo owszem pajęczyna była coraz większa i większa, ale nagle suche nici zaczęły się plątać z kleistymi, a kleiste z suchymi i już po chwili jeden pajączek zwisał bezradnie głową w dół, a wszystkie jego nóżki zaplątane były w kłębku jego własnych nici. Nie łatwo się czasem wyplątać z pułapki, mając jedynie dwie nogi, a co dopiero osiem!
- Chyba nie mogę się ruszyć – rzekł z nieco niewyraźną miną.
- Masz ci los! – wykrzyknął drugi pajączek, widząc swego przyjaciela schwytanego przez własną sieć.
- Najlepiej będzie – z trudem wyjęknął chytry pajączek – jeśli spróbujesz rozplątać ten wielki supeł na mojej trzeciej nóżce. Wtedy puści ten na pierwszej i może uda mi się wyciągnąć czwartą nóżkę, a potem szóstą.
A co z pierwszą, piątą i pozostałymi dwiema?! Drugi pajączek pomagał mu, jak tylko umiał. Lecz gdy tylko rozplątał jeden supeł, zaraz powstawał kolejny i następny, aż w końcu pięć z jego własnych ośmiu nóżek również wplątało się w tę gmatwaninę nici i wreszcie sam już nie mógł się ruszyć. Wszędobylskie muszki patrzyły raz po raz to na nieskończoną pajęczynę, to na dwa chytre pajączki zaplątane we własne sieci, aż w końcu znudziły się takim obrotem spraw. Rozprostowały swoje małe skrzydełka i znów w najlepsze zaczęły wlatywać i wylatywać przez lufcik, nie przejmując się wcale największą na świecie pajęczyną. A co z chytrymi pajączkami? No cóż, jak to zwykle z chytrusami bywa, musiały obejść się smakiem.

 

 

 

 

Czyta Wojciech Strózik z Bajkowy Podkast

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012