top

Logowanie

Wesprzyj Bajkownię

     Twórz z nami Bajkownię!

Kto jest Online

Odwiedza nas 779 gości oraz 0 użytkowników.

Przyjaciele Bajkowni


wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


Bogdan Dmowski czyta wiersze i wierszowane bajki dla dzieci i dla dorosłych


bajkowy podcast okladka


bajki dla dzieci


zloty jezTataMariusz 200x200

© Copyright by Bajkownia.org - Fabryka Bajek, Powered by Joomla! Valid XHTML and CSS.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Dzieci piszą bajki - Bajka z morałem "Gdyby się spełniło"

 

Kiedyś żyła sobie dziewczynka o imieniu Ania, która bardzo, ale to bardzo marzyła o kotku. Ale jej rodzice nie chcieli kupić kotka. Ania próbowała prosić, a potem się złościła, próbowała rozmawiać z mamą i tatą, ale nie się zgodzili. Ania miała już rybki, chomika i pieska, lecz nie zajmowała się nimi zbyt dobrze. Rybki miały zieloną wodę w akwarium, chomik Jekyll raz nie miał jedzenia, a raz miał go całe góry za dużo, gdy sypał je brat Ani, Robert, który miał sześć lat i nie znał chomiczych gustów, zaś suczka Stally, chyba już bardzo dawno zapomniała, jak to jest na spacerach. Rodzice nie zgadzali się na kota, wiedzieli, że Ania nie zadba o dodatkowego zwierzaka. Lecz Ania tak prosiła...


- Gdyby rodzice się nie zgodzili: rodzice stanowczo odmówili Ani, za powód podając niezajmowanie się Stally, rybkami i Jekyllem. Anię odwiedziła koleżanka, Wiktoria. Ania uskarżała się jej na swoich rodziców, że kota jej nie chcą podarować. Sadziła, że koleżanka zrozumie, bo ona takżę chciała mieć zwierzaka, też kota. Wiktoria miała już kanarka Beffy'ego, któy dostawał jedzenie raz dziennie, dokładnie o 15.00, a wody miał zawsze pod dostatkiem. w jego klatce było zawsze czysto. ale Wiktoria przerwała wywody koleżanki zapytaniem: ,,co tutaj tak śmierdzi?''.

Ania powiedziała, że nic nie czuje, chociaż doskonale wiedziała, że to oczywiście chomik. W jego klatce sprzątane było jakieś dwa miesiące temu.

,,Nie wiesz? to ja ci powiem'' - powiedziała Wiktoria. - ,,Chomik tu umiera z głodu, rybki pływają już do góry brzuchami, bo jeść pewnie dostały kilka tygodni temu, a sprzątane to było w akwarium jeszcze dawniej. Pies sika po kątach, na gazety, bo o spacerach nikt już nie pamięta. I ty chcesz mieć kotka? Wiesz jak on by tu cierpiał?! Zrezygnuj dla dobra zwierzaka. Ja dzisiaj jadę z rodzicami po kotka. Wiem już, że to dziewczynka. Ma już nawet imię. Marcepania. Muszę lecieć, cześć''.

Ania zastanowiła się. Czy koleżanka miałą rację?

Gdyby rodzice się zgodzili: W końcu rodzice, zmęczeni gadaniem Ani, kupili jej kota, Eddy'ego. Eddy był małym, wesołym, ruchliwym kotem. Niestety, po jakimś tygodniu Eddy stał się apatyczny i tylko leżał. Rodzice martwili się o niego. U weterynarza okazało się, dlaczego. Ania w ogóle nie karmiła kota. Spacerów także nie miał. Kot tu umierał, nikt o niego nie dbał. Rodzice Ani mieli dosyć takiego zachowania córki. Zaczeli oddawać zwierzaki. Rybki dostały się Zuzi, córce siostry mamy. Chomik trafił do Tomka, chłopca, którego mama Ani widziała w szpitalu, gdzie pracowała. Stally trafiła do miejscowego przedszkola, gdzie dzieci wychodziły razem z nim na spacery. Kotek trafił do rodzeństwa ze szkoły Ani, Martysi i Arka. Ania była rozżalona, lecz w gruncie rzeczy wiedziała, iż sama jest sobie winna. Trudno było przecież o inne zdanie, skoro wszystkie zwierzaki były tak zaniedbane...

 

 

 

Dodaj bajkę

Szukaj

"Odkryj e-wolontariat"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek nagrodzona!

Bajkownia.org -Fabryka Bajek zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Odkryj e-wolontariat""

Patronat medialny

 

 190x120 anim bajk

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek wspiera akcję Ministerstwa Środowiska - "Pobierz aplikację na smartfona i zagraj z dzieckiem w „Posegreguj śmieci”.  Sprawdź kto z Was zostanie mistrzem w segregowaniu?"

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - druga tura konkursu na najlepsze strony Internetu

 

Bajkownia.org - Fabryka Bajek dla dzieci - Złota Strona Tygodnia Wprost lipiec 2012